Огляд ICU: Облігації: Внутрішнє фінансування валютою

Минулого тижня бюджет продовжив залучати валюту для фінансування бюджету. Цього разу обсяг значно зріс і за підсумками розрахунків за аукціоном був переважно включений до небанківських установ. Однак на завтра анонсовано лише гривневі облігації, тож успішність такого розміщення під великим сумнівом.

Минулого тижня Мінфін запропонував два випуски валютних ОВДП, що були успішно розміщені. 3-місячні облігації в доларах США були розміщені на суму понад $800 млн за ставкою 3% річних, а облігації в євро з погашенням у травні наступного року – на майже 76 млн євро за ставкою 2.22%. Більше деталей у огляді аукціону.

За підсумками розрахунків за результатами розміщення облігації в євро переважно придбали українські банки, а от у доларах США – небанківські юридичні особи. На нашу думку, таким інвестором міг стати “Нафтогаз”, адже НАК має значні залишки коштів у валюті після виплат з боку Росії за рішенням Стокгольмського арбітражу, а потреба витрачати значні суми на закупівлю газу може настати не раніше літа, коли зазвичай ціни на газ знаходяться на річному мінімумі. Тому наразі їх можна використати для підтримки бюджету та отримання доходу більшого, ніж за депозитами. За даними НБУ, з початку березня середньозважена ставка за короткостроковими депозитами суб’єктів господарювання становила 1.4%.

Тож за минулий тиждень структура власників дещо змінилась. Частка банків у загальному обсязі зменшилася на 70 б.п. до 40.6%, а частка юросіб зросла майже удвічі – з 3.6% до 6.2%. Частка фізосіб майже не змінилася, залишившись близько 1.1% у загальному обсязі ОВДП, а нерезидентів – зменшилася на 70 б.п. до 14.2%.

Водночас у номінальному вимірі скорочувався лише портфель нерезидентів, які продали 3.1 млрд грн гривневих облігацій, що збільшило вихід з них до 8.5 млрд грн з початку місяця, а загальний обсяг гривневих ОВДП в портфелі зменшився до 118 млрд грн.

Погляд ICU: На завтра Міністерство анонсувало лише гривневі ОВДП, тому проведення аукціону та успішне розміщення може зіткнутися з труднощами. Адже ставки вторинного ринку наразі потребуватимуть більш ніж двократного підвищення вартості розміщення, що навряд чи є доцільним. Однак попит можуть сформувати низка банків, замінивши облігаціями вкладення в депозитні сертифікати та скориставшись ними для отримання кредитів НБУ в разі нагальної потреби в ліквідності.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *