Як працює економіка? Поради від Павла Фукса

Павло Фукс поділився з читачами на своєму Telegram каналі про те як працює економіка, і дав кілька порад як пережити кризу 2020.


У період кризи особливо цінні знання. Мільярдер Рей Даліо давно зарекомендував себе прекрасним фінансистом. Засновник інвестиційної компанії Bridgewater Associates якось пояснив суть економічних циклів. Спробую скорочено переказати.Економіка складається з угод. Щоразу купуючи щось, ви укладаєте угоду. Ринок – це все продавці і покупці, що укладають угоди з одним товаром або послугою (ринок цінних паперів, автомобілів і т. Д.). А економіка – це всі угоди, які укладаються на всіх ринках.


Найбільший продавець і покупець – держава. Воно збирає податки. Центральний банк (НБУ) контролює суму грошей в економіці за допомогою процентних ставок і друку грошей.


Кредит – найважливіша ланка економіки. Він допомагає людям збільшити свої витрати.Ключовий принцип Рея: витрати одного – це доходи іншого.


Кожна витрачена вами гривня – чийсь заробіток. А кожну зароблену вами гривню хтось витратив. Коли більше витрачаєте ви – хтось теж більше заробляє.Ми споживаємо більше в момент укладення договору та споживаємо менше виробленого в момент його погашення. Це ви самі вирішуєте, коли в майбутньому будете витрачати менше заробляти.Погано, коли кредит стимулює надмірне споживання. Добре, якщо він створює нові можливості.Уявіть фермера, який взяв в лізинг комбайн і збільшив свій дохід.Позики створюють цикли. Короткостроковий кредитний цикл регулює Центробанк рівнем процентних ставок. Зазвичай він триває 5-8 років років і самообновляющиеся.


Коли сума витрат і доходів зростає швидше виробництва товарів, відбувається підвищення цін. Але інфляція не вигідна Центральному банку, через неї виникають проблеми. Тому він піднімає процентні ставки. Коли останні високі – брати в борг можуть все менше людей. Оскільки люди займають менше, а виплачувати раніше взяті борги потрібно, у них залишається все менше грошей для витрат. Нагадаю, що витрати одного – це доходи іншого, а значить – створюється ланцюгова реакція. Економічна активність падає, що називається рецесією. Щоб цикл знову став набирати обертів, Центральний банк зобов’язаний знизити процентні ставки.Глобальні кризи відбуваються раз в 75-100 років. Пік довгострокового кредитного циклу – це вершина “фінансового міхура”, коли боргове навантаження просто стає непосильним.Найяскравіші приклади – Велика депресія в США 1929 року, світова криза 2008-го.

Люди витрачають менше, доходи падають, кредити зникають, ціни акцій знижуються, банки виявляються на межі, фондовий ринок валиться. Спішно продаються активи наповнюють ринок. Ціна заставного майна падає.Як подолати кризу?

При правильному балансі економіка справляється і виходить з піке. На це йде близько 7-10 років. Головне – доходи повинні рости швидше боргу.

Порада 1. Скорочення витрат.

Порада 2. Скорочення боргу через дефолти і реструктуризацію.

Порада 3. Перерозподіл благ від імущих до незаможним (податкове навантаження).

Порада 4. Друк нових грошей Центробанком. Ризики є при невмілому використанні. Але печатка не призводить до інфляції, якщо вона спрямована на компенсацію падіння рівня кредитування.Ось три головні правила Рея Даліо:

1. Не дозволяти боргу рости швидше за доходи.

2. Не дозволяти доходам зростати швидше продуктивності (згодом можна стати неконкурентоспроможними).

3. Робити все можливе, щоб підняти продуктивність. У довгостроковій перспективі – це найголовніше.

ОТРИМАТИ КРЕДИТ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *