Як пандемія коронавируса впливає на бізнес?

Основні питання, які задають собі багато інвесторів, пройдено дно і чи варто почати купувати активи поки вони зросли лише на 20-30%. Є приклад 2018 року, коли ринок досить швидко розвернувся і багато компаній виросли на 50-100% відсотків менше ніж за рік.

Особисто моя позиція – на ринку розігрується класичний ведмежий сценарій, який складається з трьох етапів. Різке падіння ціни, потім логічна реакція на перепроданність ринку, яку також провокують фундаментальні фактори (дії урядів і Центробанків), під час якої відбувається часткове відновлення, що ми спостерігаємо зараз. Третій етап перехід від фінансової кризи до економічного і подальше більш плавне зниження ціни активів.

Про які-небудь серйозні покупки можна буде замислюватися після того, як буде вирішена проблема з пандемією. Це може бути створення ліки (не плутати з вакциною), або перехід кількості захворювання від експоненціального зростання до лінійного (як мінімум в США). До слова CEO Gilead Sciences #GILD – у відкритому листі вказав, що очікує результатів в найближчі тижні. Препарат вже було надано 1000 пацієнтів, які потрапили в Compassionate Use Programme.

Тепер давайте розглянемо варіант, що наслідки пандемії перебільшені і відновлення економіки буде відбуватися більш оптимістичними темпами. У такій ситуації доведеться заплатити дорожче, але ціни все одно будуть прийнятними так як повторення сценарію 2019 неможливо.

Аномальний ріст цін в 2019 році спровокували Байбеков програми. Зворотний викуп акцій існував і раніше, але не був таким масштабним. У 2019 у компаній з’явилося більше грошей в слідстві податкової реформи, ключовим моментом якої було зниження податку на прибуток для корпорацій з 35% до 20%.

Компаніям, які отримають допомогу від уряду заборонені Байбеков в 2020 році. Вже оголосили про скасування Байбеков AT & T, Nordstrom, McDonald’s, JPMorgan Chase, Citigroup і ряд дрібніших компаній і банків. На даний момент зав’ялених компаніями Байбеков програми сукупно менше на 35%, ніж в минулому році і цей відсоток буде збільшуватися.

За останні три роки компанії з індексу SP500 витратили понад 2 трильйонів доларів на викуп своїх акцій і фактично були найбільшими покупцями на ринку. Тепер такого масштабного покупця немає, відповідно очікується зменшення попиту, що безпосередньо буде впливає на ціну.

Ринки безумовно відновляться – це природний процес. Знову почнуться Байбеков програми, що спровокує новий виток зростання цін, але в цьому році у інвесторів буде ряд можливостей купити активи за прийнятними цінами і з помірними ризиками.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *