Що таке дефолт і чому його краще не допускати

Якщо говорити простою мовою, то дефолт – це невиконання зобов’язань позичальника перед кредитором. Тобто той стан, коли тому, хто видав позику, не повертають борги, не переводять кошти, порушуючи платіжні зобов’язання; не проводиться своєчасна оплата позики, не виконуються інші умови кредитного договору.


Теоретично дефолт може статися у позичальника будь-якого рангу: у держави, у підприємства, у фізичної особи. Однак на даний момент згаданий термін прийнято використовувати для позначення відмови уряду або муніципальної влади від наявних у них боргових зобов’язань.


Важливо розуміти, що навіть якщо трапився дефолт, борг не випарується сам по собі. Фактично боржник просто констатує факт своєї неплатоспроможності на даний момент. Однак він все одно змушений обговорювати з кредитором/ами можливість відстрочки боргу або його часткового списання. Більш того, політично немає можливості оголосити дефолт за наявними зовнішніми зобов’язаннями.Види дефолтів

Стосовно до держави зазвичай говорять про 2 вида дефолта: технічний і суверенний. Розглянемо, чим вони відрізняються.

Технічний дефолт

Технічний дефолт – це, по суті, формальне порушення позичальником одного або декількох умов договору. Причина – наявність тимчасових труднощів: непередбачені обставини, збої платіжних систем. Як правило, ситуацію можна швидко виправити, серйозних наслідків вона не має.

Суверенний дефолт

Поняття суверенний дефолт означає нездатність держави-боржника виконувати взяті на себе грошові зобов’язання. Причиною такого дефолту стають економічні проблеми держави, що не дозволяють їй виплачувати зовнішній борг.

Наслідки суверенного дефолту, як правило, довгострокові:

 • економічний застій;
 • втрата авторитету на міжнародному ринку кредиторів; 
 • знецінення нацвалюти; 
 • інвестиційний дефіцит;
 • скорочення надходжень від експорту;
 • зниження ВВП;
 • безперервні судові розгляди.


Чи загрожує Україні дефолт в 2020

На думку представників Національного банку України дефолт країни нам зараз не загрожує. Такий розвиток подій навіть не розглядається і державний регулятор не має наміру відмовлятися від звичайної практики “згладжування” коливань курсу валют.Дефолт в Україні вкрай небажаний: країна може залишитися один на один з кризою. І передбачувані наслідки такого становища можуть вилитися в вкрай негативну ситуацію. Тож державі необхідно вишукувати по максимуму внутрішні резерви і використовувати будь-які можливості для міжнародної співпраці, щоб хоч якось виконувати свої зобов’язання.

Наслідки дефолту

Зрозуміло, що дефолт небезпечний тими наслідками, які відіб’ються на економічній і політичній діяльності країни, оскільки він загрожує державі:

 • світової ізоляцією;
 • арештом його закордонних активів;
 • неможливістю отримати додаткові позики від представників світового ринку позикових капіталів;
 • накладенням обмежень і квот на торгівлю і приплив інвестицій.

Однією з найбільших проблем, пов’язаних з дефолтом, можна вважати «табу» на залучення зовнішнього капіталу, в т.ч. і приватного. А це небезпека для бізнесу, оскільки, по суті, заморожується можливість розвитку підприємств, що, в свою чергу, загрожує підвищенням рівня безробіття. Тобто дефолт держави ставить під удар простих громадян. Аналізуючи ситуацію і усвідомлюючи наступ дефолту, люди можуть піддатися паніці. В першу чергу паніці на валютному ринку. Не секрет, що слово «дефолт» сприймається населенням вкрай негативно, оскільки це пряма асоціація з 1998 роком: тоді курс долара зріс удвічі за рік.


Може початися масова скупка продуктових запасів, валюти, нерухомості і т.д. І ці дії, безумовно, провокують тиск на ціни, а також на курс національної валюти по відношенню до долара. Зміна курсу валют тягне за собою інфляцію та падіння зайнятості, викликане втратою роботи через закриття бізнесу.Світова практика дефолтів

Україна не єдина держава, над якою вимушено висить дамоклів меч дефолту. У світі досить багато країн, які побували в цьому стані. Наприклад, 1998. року це сталося і в Росії, в 1994-му – в Мексиці, в 2003-му – в Уругваї, в 2015-му – в Греції. Кілька разів оголошували дефолт Аргентина і Венесуела.

Дефолт в Росії

Влітку 98-го економіка РФ переживала жахливе падіння. Витрати на обслуговування державного боргу обчислювалися космічними сумами: 34% всіх бюджетних витрат! Безконтрольно росла прибутковість державних короткострокових облігацій, тому бюджет «худнув» не по днях, а по годинах.


Розмір сукупного держборгу склав 44% від ВВП, і 26% з них – це був зовнішній борг. Контрольним пострілом в голову фінансової системи країни стала азіатська криза, що спровокувала масовий відтік капіталу.


Падіння виробництва і девальвація зумовили зменшення ВВП в 3 рази (він впав до 150 мільярдів дол., а це менше, ніж валовий внутрішній продукт крихітної Бельгії). Країна стала тоді одним з найбільших світових боржників.


У серпні 1998-го відразу впали всі «несучі конструкції» кредитно-грошової та бюджетної системи РФ. Збір податків знизився до мінімальних показників. Чотириразова девальвація та прискорені в 3 рази темпи інфляції максимально знецінили доходи державної скарбниці, підприємств і простих громадян. Не пережили дефолт і багато банків.Однак експерти кажуть і про позитивні наслідки цієї кризи, а саме – про підвищення конкурентоспроможності російської економіки. Унаслідок девальвації ціна імпортних товарів зросла, а вартість продукції російського виробництва за кордоном впала, що дало можливість зайняти недоступні раніше ринки. Криза дозволила промисловому сектору зміцнити свої позиції, відгородивши його від імпорту та збільшивши його експортні можливості. Дефолт змусив чиновників уважніше здійснювати бюджетне планування. Але основним позитивним результатом кризи аналітики вважають відхід економіки від сировинної моделі і розвиток тих галузей, які в докризовий період займалися імпортом.

Дефолт в Греції

1 липня 2015 року Греція не перевела на рахунок МВФ платіж по кредиту в розмірі 1,6 мільярда доларів, після чого був зафіксований технічний дефолт. Але завдяки допомозі держав єврозони країні вдалося вийти з кризи. За три роки Греція отримала від них близько 62 мільярдів євро на погашення боргів. До кінця літа 2018 офіційно було оголошено про вихід країни зі стагнації.Дефолт в Венесуелі

Венесуела – один з найбільших світових нафтовидобувальників, але, незважаючи на це, в країні спостерігався дефіцит продовольства, продуктів першої необхідності, бензину та медикаментів. У 2016 році Венесуелу накрила енергетична криза, роком пізніше трапився дефолт, а в 2018-му рівень інфляції сягнув 82 766% за рік. В результаті країну покинуло понад 3 мільйони осіб, ВВП скоротився на 15%.До середини 2019 року стан економіки трохи змінився в кращу сторону, в магазинах знову з’явилися товари. Експерти вважають, що це заслуга уряду, який узяв під контроль ціни на багато товарів, а також зняв заборону на оплату угод іноземною валютою. У підсумку швидко сталася «доларизація» економіки.


гаряча пропозиція

Рейтинг

0,01%
ставка
в день

до 10 000
максимальна
сума

гаряча пропозиція

Рейтинг

0,01%
ставка
в день

до 15 000
максимальна
сума

гаряча пропозиція

Рейтинг

0,01%
ставка
в день

до 15 000
максимальна
сума

гаряча пропозиція

Рейтинг

0,01%
ставка
в день

до 9 000
максимальна
сумакредит на картку онлайн без дзвінків позика без відсотків миттєвий кредит нові мфо України кредит за 5 хвилин позики онлайнОТРИМАТИ КРЕДИТ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *